Dystrofia mięśniowa Beckera

Kod Orpha: 98895Kod OMIM: 300376

Definicja

A rare, genetic muscular dystrophy characterized by progressive muscle wasting and weakness due to degeneration of skeletal, smooth and cardiac muscle.

Dane
Klasyfikacja

Choroba

Synonimy
BMD
Dystrofinopatia Beckera
Becker dystrophinopathy
Kod ORPHA
98895
Kod OMIM
300376
Kod ICD10
G71.0
Kod ICD11
8C70.0

Nazwa choroby: Dystrofia mięśniowa Beckera
Synonimy: Dystrofinopatia Beckera, BMD, (ang. Becker Muscular Dystrophy, BMD)  
OMIM: 300376
ORPHA kod: 98895
ICD-10: G71.0

 

Definicja choroby  
Dystrofia mięśniowa Beckera (BMD) jest rzadką, dziedziczną chorobą o bardzo różnorodnym obrazie klinicznym: od izolowanego zespołu kurczów/bólów mięśni do umiarkowanego lub ciężkiego niedowładu kończyn. Podobnie jak dystrofia mięśniowa Duchenne’a (DMD) należy do chorób nazywanych dystrofinopatiami, jednak zachowana produkcja białka dystrofiny zdecydowanie łagodzi obraz kliniczny choroby w porównaniu z DMD.  
Etiologia. Podłoże genetyczne. Sposób dziedziczenia  
Dystrofia mięśniowa Beckera (BMD) jest dziedziczona w sposób recesywny sprzężony z chromosomem X (locus: Xp21.2). Ze względu na typ dziedziczenia chorują prawie wyłącznie osoby płci męskiej. Choroba jest spowodowana mutacją w genie, kodującym białko zwane dystrofiną będącą składnikiem błony komórki mięśniowej. Mutacja zmniejsza produkcje dystrofiny, co prowadzi do wystąpienia objawów. 
Nosicielka mutacji w genie dystrofiny ma 50% szans na urodzenie syna z BMD i 50% szans na urodzenie córki, która będzie nosicielką. Chory mężczyzna nie może przekazać choroby swoim synom, ale wszystkie jego córki będą nosicielkami. 


Epidemiologia  
Częstość występowania: 3-6/ 100 000.  


Opis kliniczny  
Zwykle pierwsze objawy kliniczne choroby pojawiają się w okresie od 6. do 15. r. ż., ale mogą wystąpić również  później.  
BMD prowadzi do uszkodzenia mięśni, więc typowe objawy obejmują zmniejszenie sprawności ruchowej, trudności w chodzeniu (szczególnie po schodach), ból mięśni i/lub kurcze mięśniowe. Inne objawy to uszkodzenie serca (tzw. kardiomiopatia), oraz  trudności w nauce szkolnej. Widoczny jest przerost mięśni łydek i narastający przykurcz ścięgien Achillesa. Może wystąpić skrzywienie kręgosłupa (skolioza) i deformacje klatki piersiowej.  
Nasilenie dolegliwości jest zmienne i częściowo skorelowane z typem mutacji w genie dystrofiny. Występują postacie skąpoobjawowe, ale również pośrednie dystrofii mięśniowej Duchenne’a//Beckera. Nasilenie osłabienia mięśni szkieletowych nie ma związku z występowaniem objawów kardiologicznych. Kardiomiopatia może być także pierwszym objawem BMD u sprawnego i nieświadomego choroby mężczyzny.
Nosicielki BMD również mogą rozwijać objawy choroby, w tym kardiomiopatii i/lub łagodnego osłabienia mięśni.  


Diagnostyka  
Wstępnym etapem diagnostyki jest badanie neurologiczne oraz  ocena aktywności kinazy kreatynowej (CK, zwykle znacznie podwyższona, >5 x górna granica normy). Na ostateczne potwierdzenie rozpoznania pozwalają badania genetyczne. Pierwszym krokiem jest badanie metodą MLPA genu dystrofiny, które pozwala na znalezienie delecji lub duplikacji. Nieznalezienie mutacji w badaniu MLPA nie jest dowodem na brak choroby. Dalszy etap diagnostyki obejmuje sekwencjonowanie genu dystrofiny.  
Badanie EMG oraz ocena biopsji mięśnia zwykle nie jest wskazana w diagnostyce BMD.
Jeśli obraz kliniczny BMD jest typowy, a diagnoza została potwierdzona laboratoryjnie u krewnego pierwszego stopnia, badanie genetyczne nie jest konieczne.  

 

Leczenie  
Obecnie nie ma skutecznego leczenia farmakologicznego zatrzymującego postęp choroby. U pacjentów ze znacznym nasileniem osłabienia mięśni kończyn można rozważyć włączenie sterydoterapii, zwłaszcza gdy nasilenie objawów ruchowych może sugerować postać pośrednią DMD//BMD (podobną jak dystrofia Duchenne’a). Kortykosteroidy, takie jak prednizolon, mogą mieć wówczas korzystny wpływ na mięśnie kończyn, czynność płuc, opóźniają pojawienie się skoliozy.  W przypadku deficytu ruchowego zalecana jest rehabilitacja ruchowa. Aby uniknąć otyłości i zmniejszyć ryzyko złamań kości, konieczna jest odpowiednia kontrola diety (dieta bogata w witaminę D i wapń).
W związku z ryzykiem występowania kardiomiopatii nawet u bezobjawowych lub skapoobjawowych pacjentów konieczna jest stała opieka kardiologiczna, w tym, w uzasadnionych przypadkach włączenie profilaktyki kardiomiopatii (leki z grupy ACE inhibitorów i b-blokerów).
Zalecane jest poradnictwo genetyczne.

 

Szczepienia ochronne
  •    Brak przeciwwskazań do szczepień ochronnych. Ze względu na wysokie ryzyko powikłań infekcji układu oddechowego lub ciężko przebiegających chorób zakaźnych zalecane rozszerzenie szczepień (grypa, pneumokoki), z zachowaniem ogólnie obowiązujących zasad.
  •    Przy przewlekłej steroidoterapii należy unikać szczepionek żywych: BCG (gruźlica), przeciw ospie prawdziwej, śwince, odrze i różyczce (MMR), ospie wietrznej, rotawirusom oraz żółtej febrze), jeśli szczepienie jest wskazane, a pacjent już jest leczony sterydami należy po porozumieniu z lekarzem prowadzącym i lekarzem konsultantem punktu szczepień dla  dzieci z grup wysokiego ryzyka stopniowo zredukować dawkę sterydoterapii na czas szczepienia i kształtowania się odpowiedzi immunologicznej ( zwykle na okres kilku tygodni).
  •    Zalecane jest wykonanie pełnego cyklu szczepień przeciw śwince, odrze i różyczce ( 2 dawki) oraz zaszczepienie przeciw ospie wietrznej przed rozpoczęciem sterydoterapii.  

 

Zalecenia szczególne  
U wszystkich pacjentów zaleca się ocenę czynnościową płuc (spirometria), szczególnie  przed planowanymi  zabiegami chirurgicznymi wymagającymi znieczulenia ogólnego. W  związku z istotnym ryzykiem rozwoju kardiomiopatii (również u chorych ze względnie łagodnym przebiegiem choroby) wskazana jest regularna ocena kardiologiczne (EKG, Holter EKG oraz echo serca) oraz wczesne włączenie profilaktyki kardiomiopatii (leki z grupy ACE inhibitorów oraz beta-blokery jw).
W przypadku znieczulenia ogólnego należy brać pod uwagę podwyższone ryzyko hipertermii złośliwej, należy unikać wziewnych anestetyków ( z grupy halotanu i izofluranu) oraz preparatów zwiotczających mięśnie z grupy sukcynylocholiny.

 

Rokowanie  
Choroba może, ale nie musi prowadzić do powoli pogłębiającej się niepełnosprawności ruchowej, a jej stopień jest zmienny. Powikłania kardiologiczne mogą prowadzić do skrócenia długości życia.  


Organizacje pacjenckie: 

https://www.ptchnm.org.pl

https://stopduchenne.pl/

 

Ważne strony internetowe 

https://omim.org/entry/300376
Orphanet

 

 
Autor/autorzy opisu: 
Krzysztof Nieporęcki, Anna Potulska- Chromik, Klinika Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Europejska Sieć Referencyjna Chorób Rzadkich Nerwowo-Mięśniowych (ERN EURO- NMD) 


Data opisu: 
24.05.2023
 
 

Zawarte informacje mają charakter ogólny. Decyzje dotyczące metod i sposobu leczenia podejmuje każdorazowo lekarz leczący pacjenta, w sposób dostosowany indywidualnie do aktualnych potrzeb danego pacjenta, omówiony i prowadzony przez lekarza. Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. z 2022 r. poz. 1731) lekarz ma obowiązek wykonywać zawód, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością. 

Orphanet - interntowa baza danych dotyczących rzadkich chorób i sierochych leków. ©INSERM 1999 - Dostępna na stronie www.orphanet.pl