Hipokalemiczne porażenie okresowe

Kod Orpha: 681Kod OMIM: 613345, 170400

Definicja

A rare genetic, muscle channelopathy characterized by recurrent episodic attacks of generalized muscle weakness associated with a decrease in blood potassium levels.

Dane
Klasyfikacja

Choroba

Synonimy
Westphall disease
Choroba Westphalla
Kod ORPHA
681
Kod OMIM
613345, 170400
Kod ICD10
G72.3
Kod ICD11
8C74.10

Nazwa choroby: Hipokalemiczne porażenie okresowe (ang. hypokalemic periodic paralysis)
Synonimy: periodic paralysis, PP, Westphall disease
OMIM: 170400 (typ 1; HOKPP1), 613345 (typ 2; HOKPP2)
ORPHA kod: 681
ICD-10: G72.3
 
Definicja choroby  
Hipokalemiczne porażenie okresowe charakteryzuje się epizodami osłabienia mięśni kończyn z towarzyszącym obniżeniem stężenia potasu we krwi. Epizody porażenia trwają zwykle od kilku do kilkunastu godzin, obserwuje się zróżnicowane nasilenie niedowładu – od ogniskowego np. obejmującego jedną kończynę do porażenia czterokończynowego uniemożliwiającego czasowo samodzielne chodzenie. Choroba związana jest z defektem w kanałach wapniowych lub sodowych mięśni szkieletowych. Czynnikami mogącymi prowokować napady porażenia są m.in. słodkie napoje, wysokowęglowodanowe posiłki, zimno, stres, wypoczynek po wysiłku fizycznym, wymioty i biegunka prowadzące do utraty potasu. Pierwsze objawy występują zwykle w pierwszych dwóch dekadach życia.
 
Etiologia. Podłoże genetyczne. Sposób dziedziczenia  
Porażenie hipokalemiczne związane są z mutacjami wielu genów, najczęstsze jednak są mutacje w genie CACNA1S  (typ 1 HOKPP1) – u ok. 70% chorych oraz w genie SCN4A (typ 2 HOKPP2) – u ok. 10% chorych. Opisywano także porażenie hypokaliemiczne jako efekt mutacji genów KCNE3 (kanał potasowy), KCNJ2 (porażenie normo-, hypo lub hiperkaliemiczne).
 
Epidemiologia 
Porażenie okresowe hipokalemiczne jest chorobą bardzo rzadką. Chorobowość szacuje się na 1/100 000 w Europie.
 
Opis kliniczny 
Epizody niedowładu związane są z obniżeniem poziomu potasu we krwi. Zwykle trwają od kilku godzin do kilku dni, wycofują się powoli. Przy wielokrotnych epizodach porażenia okresowego może wystąpić utrwalenie niedowładu w zróżnicowanym stopniu. Z uwagi na możliwość występowania zaburzeń rytmu serca i przewodzenia związanych bezpośrednio z wahaniami poziomu potasu we krwi w trakcie epizodów PP należy ocenić EKG.
 
Diagnostyka 
W badaniach laboratoryjnych oznaczamy poziom potasu we krwi (idealnie w trakcie trwania epizodu porażenia okresowego). Elektroneurograficzne testy wysiłkowe (przede wszystkim test McManis, czasami pomocny w różnicowaniu kanałopatii jest również test Fourniera) wykazują charakterystyczny wzorzec amplitudy odpowiedzi u chorych z porażeniem okresowym. Badanie genetyczne pomaga w różnicowaniu patogennych mutacji.
 
Leczenie  
Leczenie jest dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od jego objawów i stanu klinicznego. W czasie napadu podaje się doustnie preparaty potasu bezcukrowe. Przewlekle w celu zapobiegania napadom stosuje się m.in. suplementację potasu, acetazolamid. Jako prewencję napadów zaleca się unikanie stanów predysponujących do obniżenia potasu w surowicy (posiłki wysokowęglowodanowe, alkohol, zimno i in.).  
UWAGA! Możliwe jest podwyższone ryzyko hipertermii złośliwej.
 
Szczepienia ochronne
Brak przeciwwskazań do szczepień ochronnych.
 
Rokowanie 
Samodzielność pacjenta jest różnorodna i zależy od nasilenia objawów (w trakcie epizodu porażenia możliwy znacznego stopnia niedowład, po latach choroby czasem pojawia się pewien stopień utrwalonego niedowładu również w okresie międzynapadowym).
 
Organizacje pacjenckie
https://periodicparalysis.org/
https://hkpp.org/
 
Ośrodki eksperckie
Poradnie Genetyczne
Ośrodki eksperckie chorób rzadkich
 
Autor/autorzy opisu: 
Karolina Czeczko, Anna Kostera-Pruszczyk; Klinika Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Europejska Sieć Referencyjna Chorób Rzadkich Nerwowo-Mięśniowych (ERN EURO- NMD)
 
Data opisu 
19.05.2023 r.
 

Zawarte informacje mają charakter ogólny. Decyzje dotyczące metod i sposobu leczenia podejmuje każdorazowo lekarz leczący pacjenta, w sposób dostosowany indywidualnie do aktualnych potrzeb danego pacjenta, omówiony i prowadzony przez lekarza. Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. z 2022 r. poz. 1731) lekarz ma obowiązek wykonywać zawód, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością. 

Orphanet - interntowa baza danych dotyczących rzadkich chorób i sierochych leków. ©INSERM 1999 - Dostępna na stronie www.orphanet.pl