Agammaglobulinemia sprzężona z chromosomem X

Kod Orpha: 47Kod OMIM: 300755

Definicja

A clinically variable form of isolated agammaglobulinemia, an inherited immunodeficiency disorder, characterized in affected males by recurrent bacterial infections during infancy.

Dane
Klasyfikacja

Podtyp kliniczny

Synonimy
BTK-deficiency
Agammaglobulinemia typu Brutona
Niedobór BTK
Bruton type agammaglobulinemia
Kod ORPHA
47
Kod OMIM
300755
Kod ICD10
D80.0
Kod ICD11
4A01.00

Nazwa choroby: Agammaglobulinemia sprzężona z chromosomem X
Synonimy: Agammaglobulinemia Brutona (ang. X-linked agammaglobulinemia; XLA)
OMIM: 300755
ORPHA kod: 47
ICD-10: D80.0

 

Definicja choroby
Agammaglobulinemia sprzężona z chromosomem X jest rzadkim pierwotnym błędem odporności charakteryzującym się brakiem lub znacznym obniżeniem liczby krążących limfocytów B z brakiem lub znacznego stopnia obniżeniem stężenia immunoglobulin. U pacjentów płci męskiej obciążonych mutacją obserwuje się od okresu niemowlęcego nawracające zakażenia bakteryjne.
XLA jest pierwszym schorzeniem immunologicznym, w którym latach 90-tych XX wieku potwierdzono mutację genu. Choroba opisana została przez Colonela Brutona w 1952 r, który jako pierwszy zastosował przetoczenie immunoglobulin domięśniowo u chorującego chłopca. XLA, wg IUIS z 2022 należy do trzeciej grupy schorzeń związanych z IEI (inborn error immunity) związanych z dominującym niedoborem przeciwciał.
 
Etiologia. Podłoże genetyczne. Sposób dziedziczenia
Choroba uwarunkowana jest genetycznie. Mutacja znajduje się na długim ramieniu chromosomu X (Xq21.33-q22) w genie kodującym kinazę tyrozynową (Kinaza tyrozynowa Brutona, Btk). Gen Btk składa się z 19 eksonów i koduje białko Btk odpowiedzialne za dojrzewanie limfocyta B na etapie pro-B w pre-B i prawidłową aktywację BCR skutkując nieprawidłową aktywacją i dojrzewaniem limfocyta B. Najczęściej spotyka się mutacje typu missense w ~47%, najrzadziej delecje ~5%. Mutacje te powodują utratę funkcji białka. W większości choroba dziedziczona jest od matki, która jest bezobjawowym nosicielem, możliwa jest także mutacja de novo. Chorobę można także diagnozować prenatalnie jeżeli znana jest mutacja występująca w rodzinie.
 
Epidemiologia
Częstość występowania XLA u płci męskiej wynosi: 1:100 000-200 000 żywych urodzeń.
 
Opis kliniczny
Pierwsze objawy zazwyczaj zaczynają się między 6 a 12 miesiącem życia. W pierwszych miesiącach życia rolę ochronną przed infekcjami pełnią immunoglobuliny matczyne transportowane przez łożysko. Najczęstsza manifestacja kliniczna to nawracające i przedłużające się zakażenia bakteryjne wywołane przez bakterie otoczkowe Streptococcus pneumoniae i Haemophilus influenzae: zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok, zapalenia płuc i oskrzeli, zakażenia przewodu pokarmowego i skóry. Czynniki etiologiczne zakażeń przewodu pokarmowego to: Salmonella sp, Campylobacter jejuni, Helicobacter pylori, a także infestacje
Giardia lamblia. Zdarzają się także ciężkie zakażenia tj. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, sepsy, zapalenia stawów szczególnie u pacjentów z towarzyszącą neutropenią.
Zazwyczaj pacjenci z XLA nie mają ciężkich przebiegów zakażeń wirusowych z wyjątkiem enterowirusów (tj. wirusy Coxackie, Echo i Polio), które mogą powodować ciężkie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu obarczone wysoką śmiertelnością.
Około 20% chłopców z XLA może rozwinąć zapalenie stawów.
Rzadsze manifestacje kliniczne obejmują glomerulopatie, łysienie, bielactwo, amyloidozę. Należy także zachować czujność onkologiczną, ponieważ opisywano wystąpienia nowotworów (adenocarcinoma żołądka czy chłoniaka skóry z limfocytów T).
Rozwój intelektualny i wzrastanie dzieci z XLA zazwyczaj są prawidłowe.
 
Diagnostyka
Diagnostyka oparta jest o wywiad osobniczy i rodzinny (szczególnie ze strony matki) i badania laboratoryjne. W badaniach krwi poziomy immunoglobulin wszystkich klas są znacznie obniżone praktycznie do nieoznaczalnych, a w badaniu cytometrii przepływowej – znacznie obniżenie lub brak limfocytów B (<2 %) i prawidłowe wartości limfocytów T i komórek NK. Brak jest odpowiedzi poszczepiennej. Można oznaczyć ekspresję białka Btk na monocytach, limfocytach i płytkach krwi metodą cytometrii przepływowej. Ostateczne potwierdzenie choroby to znalezienie mutacji w genie Btk w badaniu molekularnym.
 
Leczenie
Podstawą leczenia jest terapia substytucyjna immunoglobulinami ludzkimi, która powinna być bezwzględnie prowadzona przez całe życie. Aktualnie stosowane są 2 drogi podania- dożylna co 2-4 tygodnie, ale taki sposób leczenie wymaga hospitalizacji i droga podskórna – co 7-14 dni. Przy terapii podskórnej pacjent i jego rodzice przyuczani są do samodzielnego podania i obsługi pompy infuzyjnej a terapia prowadzona jest w warunkach domowych. Jest też możliwość podawania immunoglobuliny podskórnej co 3-4 tygodnie z poprzedzającym wlewem rekombinowanej ludzkiej hialuronidazy. Dawkowanie immunoglobulin uzależnione jest od masy ciała i stężenia immunoglobulin, które zabezpiecza pacjenta przed infekcjami, zazwyczaj wynosi 0,4-0,6 g/kg mc/miesiąc.
Leczenie immunoglobulinami w Polsce prowadzone jest w ramach programu lekowego NFZ.
W niektórych przypadkach oprócz leczenia substytucyjnego jest potrzeba zastosowania profilaktyki antybiotykowej amoksycyliną lub azytromycyną. Pomimo stosowanego leczenia u pacjentów może dojść do powikłać płucnych pod postacią przewlekłej choroby płucnej i rozstrzeni oskrzeli, a także przewlekłego zapalenia zatok obocznych nosa.
 
Szczepienia ochronne
Szczepienia szczepionkami inaktywowanymi (zabitymi) z powodu upośledzenia syntezy produkcji przeciwciał są nieskuteczne. Szczepionki atenuowane (żywe) tj. OPV, BCG, MMR, VAR, MMRV i p/w żółtej gorączce są przeciwwskazane. Uważa się, że leczenie substytucyjne immunoglobulinami ludzkimi zapewnia miano ochronne przeciwciał, również przeciwko chorobom zakaźnym. Zaleca się szczepienia przeciw grypie sezonowej – mogą być skuteczne u niektórych osób.
 
Rokowanie
Pacjenci z rozpoznanym XLA wymagają terapii substytucyjnej immunoglobulinami ludzkimi przez całe życie. Możliwość zastosowania odpowiedniego leczenia znacznie poprawiła jakość i długość życia u tych chorych, pozwalając im na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Aczkolwiek nawet w trakcie terapii mogą pojawić się komplikacje prowadząc do przewlekłej choroby płuc, przewlekłego zapalenia zatok, zapalnej choroby jelit, zapalenia stawów czy powikłań neurologicznych.
 
Organizacje pacjenckie 
www.immunoprotect.pl 
www.ipopi.org

 

Ważne strony internetowe 
www.orpha.net 
www.omim.org

 

Ośrodki eksperckie
Oddziały i Poradnie Immunologiczne, Kliniki i Oddziały specjalistyczne prowadzące diagnostykę immunologiczną.

 

Autor opisu: 
dr n med. Elżbieta Berdej-Szczot, Oddział Pediatrii i Endokrynologii Dziecięcej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, Katowice
 
Data opisu: 
31.05.2023

Zawarte informacje mają charakter ogólny. Decyzje dotyczące metod i sposobu leczenia podejmuje każdorazowo lekarz leczący pacjenta w sposób dostosowany indywidualnie do aktualnych potrzeb danej osoby, omówiony i prowadzony przez lekarza. Zgodnie z art.4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996r o zawodzie lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. z 2022 r. poz. 1731) lekarz ma obowiązek wykonywać zawód zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz należytą starannością. 

Orphanet - interntowa baza danych dotyczących rzadkich chorób i sierochych leków. ©INSERM 1999 - Dostępna na stronie www.orphanet.pl