Zespół suszonej śliwki

Kod Orpha: 2970Kod OMIM: 100100

Definicja

A rare lower urinary tract obstruction (LUTO) characterized by varying degrees of an enlarged urinary bladder, dilated ureters, hydronephrosis, and poorly contractile and disorganized detrusor and ureteral smooth muscle, in association with hypoplastic or absent midline abdominal skeletal musculature, and bilaterally undescended testes in males.

Dane
Klasyfikacja

Zespół wad wrodzonych

Synonimy
Abdominal muscle deficiency syndrome
Obrinsky syndrome
Zespół Eagle'a i Barreta
Zespół niedorozwoju mięśni brzucha
Zespół triady
Eagle-Barret syndrome
Obrinsky syndrome
Triad syndrome
Zespół Frohlicha
zespół Obrinsky’ego
Kod ORPHA
2970
Kod OMIM
100100
Kod ICD10
Q79.4
Kod ICD11
LD2F.10

Nazwa choroby: Zespół suszonej śliwki
Synonimy:   zespół Obrinsky’ego  
Zespół Frohlicha
Zespół Eagle'a i Barreta
Zespół niedorozwoju mięśni brzucha
Zespół triady
OMIM: 100100
ORPHA kod: 2970
ICD-10: Q79.4

 

Definicja choroby
Zespół suszonej śliwki (Prune Belly Syndrome – PBS) jest rzadkim zespołem wad wrodzonych, charakteryzującym się triadą objawów: niedorozwój mięśni brzucha, wadą układu moczowego i wnętrostwem w chłopców.

 

Etiologia. Podłoże genetyczne. Sposób dziedziczenia
Etiologia choroby nie jest do końca poznana. Jedna z teorii mówi, że patogeneza jest związana z niedrożnością cewki moczowej. Niedrożność ta na wczesnym etapie rozwoju powoduje masywne rozdęcie pęcherza moczowego, które wpływa na rozwój układa moczowego i ścian jamy brzusznej. Inna teoria przypisuje powstanie wady defektowi woreczka żółtkowego, a jeszcze inna wiąże powstanie wady z defektem mezodermy.  Podczas gdy większość przypadków jest sporadyczna, kilka przypadków u rodzeństwa zostało powiązanych z mutacjami w CHRM3 (1q43). W innych przypadkach rodzinnych sugerowano dziedziczenie autosomalne dominujące i sprzężone z chromosomem X. Dotychczas jednak nie ustalono jednoznacznie przyczyny monogenicznej.  

 

Epidemiologia
Częstość występowania zespołu suszonej śliwki szacuje się na około 3,6-3,8 na 100 000 żywych urodzeń. 95% przypadków stanowią chłopcy, a tylko 5 % dziewczynki. Pacjentki będą miały typowe zmiany w układzie moczowym i wygląd brzucha charakterystyczny dla zespołu śliwkowego brzucha.

 

Opis kliniczny
W prenatalnym badaniu ultrasonograficznym u dzieci z zespołem suszonej śliwki można stwierdzić małowodzie, duży, rozdęty pęcherz moczowy, obustronne wodonercze. Problemy z opróżnianiem pęcherza mogą skutkować hipoplazją płuc, sekwencją Potter. Po porodzie charakterystyczną cechą jest niedorozwój mięśni brzucha o różnym nasileniu. Obustronne wodonercze z poszerzeniem moczowodów jest najczęściej wynikiem niedrożności cewki moczowej (np. tylne zastawki cewki moczowej), odpływów pęcherzowo-moczowodowych (VUR) oraz niedoboru mięśni gładkich i przewagi tkanki włóknistej w moczowodach, co prowadzi do ich nieskutecznej perystaltyki. Około 75% pacjentów z zespołem suszonej śliwki ma VUR. Około połowa pacjentów będzie miała dysplazję nerek o różnym nasileniu, a około 40 do 50% będzie wymagało w pewnym momencie terapii nerkozastępczej. Korzystne wskaźniki prognostyczne obejmują co najmniej jedną prawidłowo wyglądającą nerkę w USG i stężenie kreatyniny w surowicy poniżej 0,7 mg / dl w pierwszym roku życia. Niemowlęta płci męskiej z zespołem suszonej śliwki wykazują obustronne wnętrostwo. Przyczyna niezstąpionych jąder nie jest znana. Poza charakterystyczną triadą, około 75% dzieci z zespołem suszonej śliwki ma nieprawidłowości dotyczące innych układów. Należą do nich układ: oddechowy (58%, np. niedorozwój płuc), sercowy (25%, np. przetrwały przewód tętniczy), pokarmowy (24%, np. malrotacja jelita środkowego) i wady układu mięśniowo-szkieletowego (22%, np. skolioza, szpotawość stóp).

 

Diagnostyka  
Cechy zespołu suszonej śliwki można stwierdzić w badaniu prenatalnym. Potwierdzenie rozpoznania postnatalnie opiera się na charakterystycznych cechach fenotypowych i objawach klinicznych. Dzieci wymagają oceny czynności płuc, diagnostyki wnętrostwa oraz pełnej diagnostyki układu moczowego, w tym usg jamy brzusznej, cystouretrografia mikcyjna, renoscyntygrafia.

 

Leczenie  
Monitorowanie ultrasonograficzne dróg moczowych i objętości płynu owodniowego jest wymagane przez cały okres ciąży. W przypadku małowodzia, masywnego wodonercza i podejrzenia przeszkody podpęcherzowej podejmuje się prenatalne próby odbarczenia dróg moczowych. Po porodzie wskazaniem do wczesnej interwencji chirurgicznej jest przeszkoda w cewce moczowej, masywne wodonercza związane z przeszkodą przypęcherzową, wysoki VUR związany z nawrotowymi zakażeniami układu moczowego, mimo stosowanego leczenia zachowawczego. Leczenie planowe obejmuje obustronną orchidopeksję, plastykę brzucha oraz potencjalną urologiczną operację rekonstrukcyjną. W przypadkach najcięższych wymagane jest leczenie nerkozastępcze (dializoterpia/ przeszczepienie nerki).

 

Szczepienia ochronne
Brak przeciwskazań do szczepień ochronnych.

 

Rokowanie  
Ciężkość przebiegu choroby jest zależna od stopnia uszkodzenia nerek i chorób współistniejących. 20% pacjentów jest w grupie wysokiego ryzyka ciężkiej dysfunkcji nerek i hipoplazji płuc; kolejne 40% pacjentów ma klasyczne cechy zespołu suszonej śliwki z rokowaniem zależnym od stopnia dysplazji nerek, u których istnieje 4% ryzyko ostrej niewydolności nerek. U 40% pacjentów przebieg choroby jest względnie łagodny. Wcześniactwo jest powszechne i powoduje problemy sercowo-naczyniowe i płucne. Śmiertelność okołoporodowa dla PBS wynosi od 10 do 25%.
 
Ważne strony internetowe  
https://www.erknet.org/disease-information/disease-details?disease_uid=2970.0&disease_group=all
https://www.orpha.net/consor/cgi-bin/OC_Exp.php?lng=PL&Expert=2970
 
 
Ośrodki eksperckie  
Europejskie ośrodki eksperckie chorób rzadkich nerek – Gdańsk, Łódź, Kraków
https://www.erknet.org/disease-information/disease-details?disease_uid=2970.0&disease_group=all
 
Autor/autorzy opisu: 
Ilona Chudzik, Gdański Uniwersytet Medyczny, Centrum Chorób Rzadkich, UCK w Gdańsku, 
 
Data opisu 
23.05.2023
 

Zawarte informacje mają charakter ogólny. Decyzje dotyczące metod i sposobu leczenia podejmuje każdorazowo lekarz leczący pacjenta, w sposób dostosowany indywidualnie do aktualnych potrzeb danego pacjenta, omówiony i prowadzony przez lekarza. Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. z 2022 r. poz. 1731) lekarz ma obowiązek wykonywać zawód, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością. 

Orphanet - interntowa baza danych dotyczących rzadkich chorób i sierochych leków. ©INSERM 1999 - Dostępna na stronie www.orphanet.pl