Moczówka prosta nefrogenna (NDI)

Kod Orpha: 223Kod OMIM: 304800, 12580

Definicja

A rare, genetic renal tubular disease that is characterized by polyuria with polydipsia, recurrent bouts of fever, constipation, and acute hypernatremic dehydration after birth that may cause neurological sequelae.

Dane
Klasyfikacja

Choroba

Kod ORPHA
223
Kod OMIM
304800, 12580
Kod ICD10
N25.1
Kod ICD11
GB90.4A

Nazwa choroby:  Moczówka prosta nefrogenna (NDI)  
Synonimy: -  
OMIM: 12580  304800
ORPHA kod: 223
ICD-10: N25.1
 
Definicja choroby  
Moczówka nefrogenna  jest tubulopatią spowodowaną zaburzeniem odpowiedzi kanalików nerkowych na działanie hormonu antydiuretycznego (wazopresyny, ADH)  i wtórnym do tego defektu upośledzeniem zagęszczania moczu. Wyróżnia się postacie pierwotne i wtórne, a w zależności od stopnia defektu zagęszczania moczu kompletne lub niekompletne.  Główne objawy choroby to zwiększenie ilości oddawanego moczu (poliuria), zwiększone pragnienie (polidypsja), wymioty, zaparcia a w sytuacji niedostatecznej podaży płynów, zwłaszcza u noworodków i niemowląt, nawracające epizody gorączkowe i odwodnienie hipernatremiczne.
 
Eiologia. Podłoże genetyczne. Sposób dziedziczenia
W postaci pierwotnej brak prawidłowej nerkowej odpowiedzi na endogenną lub egzogenną wazopresynę, w większości przypadków (ok. 90%), jest następstwem wrodzonego defektu receptora V2 dla wazopresyny w kanalikach zbiorczych, wynikającego z  nieprawidłowości w genie AVPR2 (Xq28) i jest dziedziczony w sposób recesywny sprzężony z chromosomem X. Pozostałe przypadki dziedziczą się autosomalnie recesywnie lub dominująco i są wynikiem mutacji genu AQP2 (12q13),  kodującego  system kanałów wodnych- akwaporyny- 2. Przypadki nabyte NDI mogą występować wtórnie do cewkowo- śródmiąższowych chorób nerek, zaburzeń elektrolitowych, nefrotoksycznego działania leków i  są wynikiem zaburzeń wytwarzania odpowiednio wysokiego gradientu osmotycznego w rdzeniu nerki.  
 
Epidemiologia
Częstość występowania choroby szacuje się 1-9 / 1 000 000. Wrodzone postacie choroby są rzadkie. Dotychczas opisano ponad 350 rodzin z genetycznym podłożem choroby. Częściej spotyka się postacie nabyte.  

 

Opis kliniczny
Rozpoznanie NDI może zostać postawione w różnych okresach życia dziecka. W postaciach wrodzonych, kompletnych  choroby  objawy mogą pojawić się już w okresie noworodkowym lub niemowlęcym. Obserwuje się nasiloną poliurię, polidypsję  niepokój dziecka, zaburzenia łaknienia, wymioty, zaparcia, upośledzone wzrastanie,  skłonność do odwodnienia, stany gorączkowe o niejasnej przyczynie, drgawki. Ciężkie odwodnienie hiperosmotyczne może powodować następstwa neurologiczne, być przczyną śpiączki a nawet zgonu dziecka. U dzieci starszych dominuje poliuria i polidypsja. Częstymi objawami są  nykturia i moczenie nocne. W następstwie wielomoczu może dochodzić do  poszerzenia miedniczek nerkowych, moczowodów i dysfunkcji pęcherza moczowego co w odległej obserwacji może mieć niekorzystny wpływ na funkcję nerek. W przypadkach nabytej moczówki nefrogennej (zazwyczaj postać niekompletna choroby) objawy kliniczne są mniej nasilone.

 

Diagnostyka  
W diagnostyce istotną rolę odgrywają wyniki określonych badań laboratoryjnych,  próby czynnościowe a także badania genetyczne. W badaniach laboratoryjnych stwierdza się hipernatremię, hiperchloremię, podwyższoną osmolalność surowicy oraz stale  niski ciężar właściwy( <1010) i niską osmolalność moczu  
(<300mOsm/kg). W próbie zagęszczania moczu  oraz w teście z podaniem egzogennej wazopresyny ( 10-20 mcg 1-dezamino-9-D-arginino-waopresyny- dDAVP) w przypadku postaci kompletnej NDI nie dochodzi do oczekiwanego wzrostu osmolalności i ciężaru właściwego moczu.  
W przypadku postaci  pierwotnych (wrodzonych) choroby możliwe jest potwierdzenie rozpoznania badaniem genetycznym ( analiza genów AVPR2 i AQP2)

 

Leczenie  
Pacjenci z NDI powinni zostać objęci opieką nefrologa, genetyka a także dietetyka. Jednym z podstawowych celów leczenia jest zapewnienie odpowiedniej podaży płynów tak by nie dochodziło do epizodów hipernatremii i odwodnienia hiperosmicznego  oraz ograniczenie podaży sodu do 1 mmol/kg/24 godz. Ważne jest zapewnienie odpowiedniej podaży kalorii i białka by umożliwić prawidłowe wzrastanie. U dzieci starszych zalecane jest częste oddawanie moczu w celu unikania nadmiernego przepełniania pęcherza moczowego. W przypadku rozwoju wysokoobjętościowego, hipotonicznego pęcherza  moczowego wskazane bywa jego przerywane cewnikowanie. W leczeniu farmakologocznym, które ma na celu zmniejszenie ilości oddawanego moczu, stosowany jest hydrochlorotiazyd, amiloryd oraz inhibitory syntezy prostaglandyn (indometacyna, ibuprofen).

 

Szczepienia ochronne
Brak przeciwskazań do szczepień ochronnych.
-
Rokowanie  
W przypadku prawidłowego, wczesnego rozpoznania i właściwego leczenia choroby rokowanie co do życia i prawidłowego rozwoju dziecka  jest dobre. Wielomocz może powodować poszerzenie układu kielichowo- miedniczkowego, moczowodów, dysfunkcję pęcherza moczowego i w konsekwencji  uszkodzenie funkcji nerek.  
 
Ważne strony internetowe  
https://www.orpha.net/consor4.01/www/cgi-bin/Disease_Search_Simple.php?lng=PL
https://www.erknet.org/disease-information/disease-details?disease_uid=223.0&disease_group=93603
 
Ośrodki eksperckie  
Poradnie Genetyczne  
Europejskie ośrodki eksperckie chorób rzadkich nerek – Gdańsk, Łódź, Kraków
https://www.erknet.org/our-experts/the-european-reference-centers
 
Autor/autorzy opisu: 
Irena Bałasz-Chmielewska  Gdański Uniwersytet Medyczny , Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, 
 
Data opisu 
30.05.2023
 
 
 

Zawarte informacje mają charakter ogólny. Decyzje dotyczące metod i sposobu leczenia podejmuje każdorazowo lekarz leczący pacjenta, w sposób dostosowany indywidualnie do aktualnych potrzeb danego pacjenta, omówiony i prowadzony przez lekarza. Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. z 2022 r. poz. 1731) lekarz ma obowiązek wykonywać zawód, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością. 

Orphanet - interntowa baza danych dotyczących rzadkich chorób i sierochych leków. ©INSERM 1999 - Dostępna na stronie www.orphanet.pl